یکی از ابزارهای معرفی شده در حوزه دانش مدیریت کیفیت پروژه در استاندارد PMBOK 2008 استفاده از نمودار پارتو (Pareto chart) می باشد. فرض کنید زمان بسیار اندکی جهت افزایش کیفیت در پروژه تان دارید. در این حالت شما بایستی به سرعت عوامل اصلی نواقص را کشف کرده و آنها را اصلاح کنید. شاید عوامل متعددی در این موضوع دخیل باشند ولی بدلیل وقت کم، باید به رفع عوامل اصلی پرداخت. یکی از بهترین ابزارهای موجود جهت یاری شما در این مسیر، استفاده از نمودار پارتو خواهد بود.

نمودار پارتو ، اولین بار توسط ویلفرد پارتو ابداع شد. وی پس از تحقیقات فراوان یک قانون کلی بنا نهاد که می گفت : “۸۰% مشکلات ناشی از ۲۰% عوامل می باشند”. این قانون در بسیاری از علوم عموماً جاری است. مثلاً اینکه ۸۰% ثروت یک کشور در دست ۲۰% از افراد آن کشور است. یا اینکه ۸۰% سوانح رانندگی ناشی از ۲۰% تخلفات می باشد.

البته حواستان باشد که ۸۰% و ۲۰% یک حالت نمادین دارد. ممکن است در برخی موارد ۷۰% اتفاقات ناشی از ۲۰% دلایل باشند. به هر حال موضوع اینست که قسمت عمده ای از مشکلات ناشی از تعداد اندکی از دلایل می باشد.

با استفاده از نمودار پارتو می توان عوامل تاثیر گذار در ۸۰% اختلالات را مشخص نمود. و همانطور که حدس می زنید، پس از رفع آنها، در واقع شما تا ۸۰% مشکلاتتان را حل کرده اید.

مثالی می زنیم. فرض کنید کارمندانتان دیر در محل کار حاضر می شوند. پس از بررسی اسناد حضور و غیاب و مصاحبه با کارمندان به این نتیجه می رسید که عوامل غیبت و فراوانی غیبت ها به ترتیب نزولی ، به شرح زیر است :

 1. ترافیک  (۵۳ مورد)
 2. دیر بیدار شدن از خواب (۲۰ مورد)
 3. مشکلات خانوادگی (۱۲ مورد)
 4. بیماری (۹ مورد)
 5. دسترسی به اتوبوس (۶ مورد)
 6. بدی آب و هوا (۴ مورد)
جدول زیر را تشکیل می دهید :
علل دیر رسیدن به محل کار فراوانی وقوع درصد فراوانی تجمعی نسبی
ترافیک ۵۶ ۵۵% ۵۵%
دیر بیدار شدن از خواب ۲۰ ۲۰% ۷۵%
مشکلات خانوادگی ۱۲ ۱۲% ۸۶%
بیماری ۶ ۶% ۹۲%
دسترسی به اتوبوس ۶ ۶% ۹۸%
بدی آب و هوا ۲ ۲% ۱۰۰%

 

پس از آن نمودار زیر را که معروف به نمودار پارتو می باشد را تشکیل می دهید :

نمودار پارتو

همانطور که از جدول و نمودار پارتو مشخص است، ۷۵% از موارد دیر رسیدن به محل کار ناشی از ۲ مورد (از ۶ علت ارائه شده یعنی ۳۳% ) می باشد.

پس کافیست با حل دو علت، (مثلاً برای علت اول : گذاشتن سرویسی که از محل های کم ترافیک عبور کند و برای علت دوم : زودتر تعطیل کردن محل کار برای دادن وقت کافی به کارکنان جهت انجام امور شخصی و خانوادگی) می توانید ۷۵% از موارد دیر رسیدن به محل کار را حل کنید .

 

منابع :

کتاب PMP Exam Prep نوشته Rita Mulcahy

استاندارد PMBOK

وبسایت دانشگاه علوم پزشکی تبریز

نوشته شده توسط مدیرسایت تاریخ نگارش ۱۴ - مرداد - ۱۳۹۱ دسته‌ها: استانداردهای مدیریت پروژه

۵ دیدگاه so far.


 1. مرضیه می‌گه:

  سلام ممنون من با خوندن دو تا کتاب نتونستم اصل پارتو رو به رسم جدول پارتو ربط بدم ولی مثال شما خیلی گویا بود بازهم ممنون.

 2. سمیه می‌گه:

  سلام
  مثال برای نمودار پارتو خیلی خوب بود ولی در مورد فراوانی و فراوانی تجمعی نسبی و مراحل رسم نمودار در اکسل توضیح کافی نداده بودید.

 3. سارا می‌گه:

  عالی بوود

 4. حمیدرضا می‌گه:

  مثال قشنگی بود ممنونم اما اگه اشاره میکردین که مثلا درصد تجمع نسبی و …… چطور بدست میاد بهتر بود من فهمیدم اما واسه دیگران

فرستادن دیدگاه